به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن – مجله مجازی بارش
خانه / دین و اندیشه / پرسش های اعتقادی / به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن
السلام علیک یا ابا عبد الله

به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن

شفقنا-رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود:

هر مسلمانی به گردن برادر مسلمانش ۳۰ حق دارد که از آن خلاص نمی شود مگر به ادا کردن یا گذشت صاحب آن حق. [و اما آن ۳۰ حق عبارت است از:]

۱) لغزش او را ببخشد ۲) در ناراحتی ها و اندوه نسبت به او مهربان باشد. ۳) عیب و اسرار او را بپوشاند. ۴) از اشتباه او درگذرد. ۵) معذرت خواهی او را بپذیرد ۶) هنگام غیبت کردن دیگران از او دفاع کند. ۷) همیشه خیرخواه و ناصح او باشد. ۸) دوستی او را پاسداری کند. ۹) پیمان و امان او را مراعات کند. ۱۰) هنگام بیماری از او عیادت کند. ۱۱) به تشییع جنازه او حاضر شود. ۱۲) دعوت او را اجابت کند. ۱۳) هدیه او را قبول نماید. ۱۴) هدیه و جایزه اش را تلافی کند. ۱۵) نعمت او را سپاس گزار باشد. ۱۶) در یاری او بکوشد. ۱۷) از خانواده و ناموس او حفاظت کند. ۱۸) حاجت او را برآورد. ۱۹) برای رفع مشکلش از دیگران کمک بخواهد. ۲۰) بعد از عطسه کردن او را دعا و تهیت بگوید.(۲۹) ۲۱) در پیدا کردن گم شده اش او را یاری نماید. ۲۲) سلامش را جواب سوالدهد ۲۳) با او خوش کلام باشد و گفته او را نیکو شمارد. ۲۴) انعام او نیکو قرار دهد. ۲۵) سوگندش را راست بداند. ۲۶) دوستش را دوست بداند و با او دشمنی نکند ۲۷) یاری گرش باشد؛ چه ظالم است چه مظلوم؛ اگر ظالم است او را از ظلم باز دارد. و اگر مظلوم است کمک کند تا حقش را باز ستاند.

۲۸) او را در برابر
حوادث تنها نگذارد تا خوار شود. ۲۹) هرچه از خیر و نیکی برای خودش می خواهد برای برادر مسلمانش نیز بخواهد. ۳۰) هرچه از شر و بدی که برای خودش دوست ندارد برای او نیز دوست نداشته باشد.

سپس امام علی علیه السلام فرمود: از رسول خداصلی الله علیه وآله شنیدم که می فرمود:

همانا یکی از شما که حق برادر مسلمانش را رها کرده و ادا ننموده است در روز قیامت آن برادر مسلمان حقش را مطالبه می کند ولی چون جوابی ندارد به نفع او و بر علیه این حکم داده خواهد شد.

خبر قبلیایران و روسیه در خصوص تحریم های آمریکا تبادل نظر کردند
خبر بعدیانسداد ۱۱۵ حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی به ظن دخالت در انتخابات آمریکا

منبع ؛ سایت سفقنا دات کام

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

جدیدترین تصاویر از بازسازی حرم امامین جوادین(ع)

به گزارش افکارنیوز، یکی از اقدامات ستاد بازسازی عتبات در کاظمین، بازسازی حرم امامین جوادین …

دیدگاهتان را بنویسید