معرفی گیاه خارخاسک بهترین سنگ شکن طبیعی – مجله مجازی بارش
خانه / گل و گیاه / معرفی گیاه خارخاسک بهترین سنگ شکن طبیعی
السلام علیک یا ابا عبد الله

معرفی گیاه خارخاسک بهترین سنگ شکن طبیعی

گیاه خارخاسک از خانواده اسپندیان می باشد که پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف کره زمین دارد به طوری که می‌توان آن را در غالب نواحی دنیا مشاهده کرد. این گیاه دارویی به عنوان علف هرز در بیشتر مناطق دیده می‌شود. اگرچه گیاه خارخاسک در آمریکا و استرالیا گیاهی سمی محسوب می‌شود اما در طب سنتی چین و هند پیشینه‌ای طولانی و مصارف درمانی بسیار دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهی تمام قسمت‌های گیاه است و اغلب، تمام میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام  فارسی:خارخاسک
خاستگاه:جنوب آسیا و اروپا
نام انگلیسی:BINDII
نام علمی:TRIBULUS TERRESTRIS
خانواده:ZYGOPHYLLACEAE – اسپندیان
نامهای دیگر:puncturevine ،bullhead ، burra gokharu، cat’s head

مشخصات:

خارخاسک گیاهی است علفی، یک ساله، دارای ساقه‌های خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاک و پوشیده از تار که برگ و ساقه‌های جوان آن را تارهای ظریف ابریشمی می‌پوشاند. برگ های آن متقابل غالباً نامساوی و مرکب از برگچه های کوچک و ریزی است که به تعداد ۶-۳ زوج در طرفین دمبرگ اصلی جای دارند. گل ها زرد کوچک و منفرد هستند.

میوه آن شیزوکارپ ناشکوفا که در موقع رسیدن قسمت‌های پنجگانه آن از هم جدا و پراکنده می‌شوند. هر یک از این قسمت‌های پنج‌گانه در سطح بیرونی خاردار است. رنگ میوه های آن سبز مایل به زرد، بدون بو و با طعم مشخص است. میوه های این گیاه را در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع آوری می نمایند.

شرایط نگهداری و پرورش خارخاسک:

نور: از لحاظ نوری در شرایط نور کامل می تواند بهترین رشد را داشته باشد.

رطوبت: برای جوانه زنی به خاک مرطوب نیاز دارد اما پس از اینکه گیاه استقرار یافت می تواند به خاک های خشک مقاوم باشد.ریشه های فرعی زیاد این گیاه سبب شده که بتواند رطوبت را در خاک های کم آب نیز جذب کند.

دما: خارخاسک در آب و هوای گرم و حتی مناطق صحرایی و با شرایط نامناسب هم رشد می کند.

تکثیر گیاه خارخاسک:

خارخاسک را از طریق بذر تکثیر می کنند. بذور تازه از خود خواب نشان می دهند و کاشت آن بلافاصله پس از رسیدن سبب جوانه زنی کمی می شود.
در پاییز و زمستان خواب آنها طی شده و در بهار یا اوایل تابستان در شرایط مرطوب جوانه می زنند.

خواص دارویی خارخاسک:

 گیاه خارخاسک باعث کاهش قند خون بیماران دیابتی می‌شود.

 عرق خارخاسک مدر، تسکین دهنده درد مثانه، شکننده سنگ کلیه و مثانه و ملین است و به دلیل ادرار آور بودن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادرار را کاهش دهد.

 عرق خارخاسک برای کاهش فشارخون مفید است، همچنین برای کاهش چربی خون و کلسترول، رفع تصلب شرایین، انسداد و سخت شدن سرخرگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 عرق خارخاسک با کاهش تحریک عصبی، افزایش فعالیت عضله قلب و از بین بردن هورمون‌های مازاد از جریان خون، برای برطرف کردن فشار خون مفید است.

• عرق گیاه خارخاسک بین ورزشکاران به خصوص بدنسازان به همراه مکمل‌های غذایی برای تقویت توده عضلانی و افزایش قدرت مصرف می‌شود.

• غرغره‌ کردن جوشانده خارخاسک باعث می شود التهاب‌ها و برفک دهان، بهبود یابد.

منبع nazboo.com

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

معرفی گیاه کاکوتی و خواص دارویی آن

کاکوتی یکی از گیاهان دارویی از تیره نعنائیان است که بوی گرم و تندی همانند نعناع …

دیدگاهتان را بنویسید