برتری ماه رمضان – مجله بارش
خانه / دین و اندیشه / برتری ماه رمضان

برتری ماه رمضان

برتری ماه رمضان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۲/۲۶

بازدید : ۱۴

منبع : برگرفته از دفتر: ۹ ،پرسش ها و پاسخ هاى برگزيده ويژه ماه مبارك رمضان

براساس روایات «ماه رجب»، ماه تقویت ارتباط با خداوند است و در «ماه شعبان» صلوات بر محمد و آل محمد و التزام به سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) بسیار سفارش شده است. در «ماه رمضان»، قابلیت ضیافت الهی و بخشش امت در هر شبانه روز مطرح است که نقطه اوج آن، شب قدر و شب عید فطر است.

پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: «رجب ماه خدا، شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است»[۱].

روایات در این زمینه مختلف است؛ بعضی، ماه رجب و ماه رمضان، ماه خدا معرفی شده است. البته در حقیقت تمامی این ماه ها، متعلق به خداوند است؛ لکن بعضی از ماه ها، ویژگی خاصی دارند. در برخی دیگر، ماه رجب به امام علی (علیه السلام) نسبت داده شده و این ممکن است به جهت تولد آن حضرت در این ماه باشد و یا اشاره به مقام ولایت باشد. ارتباط صحیح و حقیقی با خداوند، جز از طریق ولایت ممکن نیست؛ زیرا «ولایت» انسان را به «نبوت» متصل می گرداند و «نبوت» نیز ما را به «توحید» مرتبط می کند. این حقیقت در «شب قدر» برای اولیای الهی کشف می شود؛ به طوری که ملائکه و روح، مقدّرات عالم را بر قلب مبارک امام زمان (عج) نازل می کنند. در حدیثی آمده است: «با سوره قدر بر ولایت ما ائمه استدلال کنید»[۲].

بنابراین چون این امت با اقتدا به رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و حضرت علی (علیه السلام)، می توانند به بالاترین مقامات توحیدی و معنوی نایل شوند و این معنا در ماه رمضان

امکان پذیرتر است؛ لذا ماه رمضان به ماه خدا نامیده شده است و به جهت شرافت این ماه برای امت و آمرزش گناهان و پاک شدن بندگان، به ماه امت نیز نسبت داده شده است [۳].

پی نوشت

[۱] . شيخ صدوق، فضائل الاشهر الثلاثه، تحقيق ميرزا غلامرضا عرفانيان، چاپ نجف، ص ۲۴، ح ۱۲٫

[۲] . الكافى، ج ۱، ص ۲۴۹٫

[۳] . وسائل‏الشيعة، ج ۱۰، انتشارات آل البيت، ص ۴۷۵، ح ۹ و ص ۴۸۰، ح ۱۶٫

منبع؛سایت حوزه دات نت

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

جشنواره کتاب سال رضوی به کار خود پایان داد

دبیر جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی گفت: مجموعا و در طی دوره‌های سوم تا یازدهم، …

دیدگاهتان را بنویسید