فهم قرآن – مجله بارش
خانه / دین و اندیشه / فهم قرآن

فهم قرآن

فهم قرآن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۲/۲۷

بازدید : ۵

منبع : برگرفته از دفتر: ۹ ،پرسش ها و پاسخ هاى برگزيده ويژه ماه مبارك رمضان

برای همگان بهره مندی از معارف قرآن تا حدودی ممکن است؛ امّا برای فهم آن- به عنوان منبع اساسی معرفت دینی- نیازمندیم که ابزارهای خاص آن را بیابیم و حدود استفاده از هر یک از آنها و میزان تأثیر و اعتبار آنها را بدانیم. مهم ترین ابزارها برای فهم قرآن، عبارت است از:

یک. ادبیات و قواعد زبان شناختی

برای درک سخن هر گوینده و نقطه آغاز تفاهم، آگاهی از قواعد اولیه مربوط به زبان و لغت او ضروری است. از این رو داشتن اطلاعات کافی و عمیق از ادبیات این زبان، دارای اهمیت است. در ادبیات نیز فهم معناشناسی واژه ها، آشنایی به علم صرف و علم نحو- که جایگاه ترکیبی کلمات را در ساختار جملات مشخص می سازد- و اطلاع از علم معانی و بیان و بدیع بایسته است.

دو. آشنا بودن به مضمون و سیاق خود قرآن

قرآن، قراینی دارد که بعضی پیوسته و برخی ناپیوسته است و برای فهم مقصود هر گوینده، مناسب ترین شیوه آن است که سخنان گوناگون خود او را در کنار هم و مرتبط با هم بنگریم. این شیوه در ارزیابی و نتیجه گیری پرفایده است.

سه. سنت معصوم (علیه السلام)

از جمله شئون پیامبر (صلی الله علیه وآله) و ائمه (علیهم السلام)، تبیین مقاصد کتاب الهی است: «وَ أَنْزَلْنا إِلَیک الذِّکرَ لِتُبَینَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیهِمْ»[۱].

علامه طباطبایی می نویسد: «آیه مبارکه دلیل بر حجّت بودن سخن پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) در شرح آیات قرآن کریم است»[۲].

سنّت و سخن معصوم (علیه السلام) در تفسیر قرآن و تعلیم شیوه تفسیر به مردم و تعلیم راهیابی به بطون قرآن، نقش اساسی دارد.

چهار. عقل و تفکر خلاق

مفسّر و بهره گیرنده از قرآن، باید عقل فعّال و تفکر خلّاق داشته باشد تا بتواند از این ابزار، به طور صحیح و دقیق، معارف دینی را از آیات آن استفاده کند. برای مثال در معارف عقلی قرآن، درک بدیهیات و مسلمات عقلی و به کار بستن آنها لازم و بایسته است و. …

پنج. جامع نگری

دین مجموعه عقاید و آموزه هایی را ارائه داده که اینها، باید با هم سازگار باشد. از این رو در برداشت از قرآن، باید هر مفهوم قرآنی، در مجموعه های آموزه های دینی- که از منابع اصلی به دست آمده- نگریسته شود. فهم عمیق معانی قرآن، نیاز به تلاش علمی بسیار دارد؛ لذا مفسرانی موفق بوده اند که کوله باری از سابقه علمی و تحقیقی بر دوش آنان بوده است.[۳]

پی نوشت

[۱] . نحل ۱۶، آيه ۴۴٫

[۲] . الميزان، ج ۱۲، ص ۲۶۱٫

[۳] . براى آگاهى بيشتر در اين زمينه به كتاب‏هاى علوم قرآنى مراجعه شود؛ از جمله:

الف. كمال، دزفولى، شناخت قرآن؛

ب. محمدحسين، بهشتى، روش برداشت از قرآن؛

پ. محمدباقر، سعيدى روشن، علوم قرآنى.

منبع؛سایت حوزه دات نت

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

جدیدترین استفتاء از دفتر رهبری پیرامون نمازخواندن در هواپیما

دراستفتایی از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب مطرح شد: اگر مسافران در هواپیما نتوانند قبله …

دیدگاهتان را بنویسید