چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام صادق(ع) – مجله بارش
خانه / دین و اندیشه / پرسش های اعتقادی / چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام صادق(ع)

چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام صادق(ع)

شفقنا-از فرمایشات حکیمانه امام صادق علیه السلام است: آن کس که از عقل تهی است اصلاح نشود، و کسی که نمی داند عقلش را بکار نمی اندازد، و کسی که بفهمد و دریابد شایان تمجید خواهد شد. کسی که حلم و بردباری پیشه سازد پیروز شود. دانش سپر است. راستی عزّت است. جهل ذلّت و خواری است. فهمیدن بزرگواری است. سخاوت کامیابی است. خوش خلقی دوستی آور است. کسی که به اوضاع زمانش آگاه است دچار اشتباه نشود.

احتیاط و دوراندیشی چراغدان گمان است. خداوند دوست و کارساز کسی است که او را بشناسد، و دشمن کسی است که در راه شناخت او دچار رنج و زحمت شود و به بیراهه رود. خردمند اصلاح گر است و نادان خرابکار، اگر خواهان احترامی نرمخو باش، و اگر خواهان اهانتی خشن باش. و آن کس که از سرشتی پاک برخوردار است نرم دل است، و کسی که بنیادش بد باشد سخت دل است.

هر کس که کوتاهی کند به پرتگاه افتد. و کسی که از سرانجام کاری بترسد در آنچه از آن بی خبر است احتیاط کند. و هر کس ندانسته و ناآگاه بکاری درآید بینی خود را بریده است (یعنی: خود را به منتها درجه خواری و مذلّت انداخته است). کسی که پی نبرد نیافت (یعنی: کسی که دانا نشد بین حقّ و باطل فرق نگذارد) و کسی که نفهمید در امان نماند، و هر کس که در امان نماند شریف نگشت، و آن کس که شریف نشد خرد و درهم شکسته گردد، و در نتیجه بیش از همه ملامت شود، و یک چنین شخصی بیش از دیگران سزاوار ندامت و پشیمانی است. اگر میتوانی مشهور نشوی همان کن. هیچ عیبی بر تو نیست که مردم ثنایت نگویند، و چنانچه در نزد خدا پسندیده بودی دیگر باکی نیست که نزد مردم نکوهیده و مذموم باشی.

انتخاب مجله بارشاز کتاب ترجمه تحف العقول

به کانال ایران مجله بارشبپیونید(اینجا)
@iranshafaqna

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

خبر قبلیعلم‌الهدی: نباید نسبت به دین، لاابالی و نسبت به حجاب بی‌مبالات باشیم / برخی در مقابل هر حرکتی که به دفاع از رهبری می‌انجامد، شروع به فحش، دشنام، تهمت و دروغ می‌کنند

منبع ؛ سایت سفقنا دات کام

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

چه کسانی صحنه ها و وقایع کربلا را گزارش داده اند ؟

شفقنا-همیشه و در هر برهه و موردی، تاریخ نگاران و وقایع نگاران، به چند گروه …

دیدگاهتان را بنویسید