سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج – مجله بارش
خانه / خانه و خانواده / بارداری / سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

امروزه با وجود امکانات پیشرفته کشور،غربالگری سلامت جنین قبل از تولد توصیه میشود کلیه ی خانمهای باردار برای جلوگیری از تولد نوزادان با نقایص مادرزادی ، غربالگری سلامت جنین را در دوران بارداری و در زمان طلایی مورد نظر انجام دهند.
زهرا شکرالهی مربی مامایی مرکز آموزش بهورزی اهواز گفت: امروزه بسیاری از افراد درباره سونوگرافی و کاربردهای آن کم و بیش اطلاعاتی دارند . اما شاید تنها گروهی از مادران باردار و خانواده هایشان با سونوگرافی  به نام NT  آشنایی داشته باشند و حتی متاسفانه برخی از همکاران ماما و شاید پزشکان نه تنها اطلاعات دقیقی در این رابطه ندارند بلکه اعتقادی نیز به آن ندارند .
یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف  nuchal-translucencyبه معنای فضای شفاف پشت گردن است.

در طی این نوع سونوگرافی، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه های جنین، ابتلای او به بیماری سندرم داون و برخی از ناهنجاری های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می کند.
قبلا مادران تنها پس از به دنیا آمدن فرزندشان، متوجه نقص های مادرزادی و ژنتیکی در او می شدند، اما با این تکنولوژی جدید می توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم جنینی، از ابتلای او به این ناهنجاری ها اطلاعاتی کسب کرد.
شکرالهی در ادامه گفت: اگر مراقبتهای بارداری به موقع شروع نشود و مادر از انجام غربالگری دیر مطلع شود زمان طلایی را از دست میدهد و انجام آزمایشات غربالگری در هفته های بالا در برخی از آزمایشات غیر قابل انجام و در برخی نتایج به دست آمده  ، انجام اقدامات قانونی سقط دیر میشود .
این کارشناس مامایی در ادامه صحبت به برخی از سوالات شایع اینچنین پاسخ داد :

در سونوگرافی NT جنین بیمار چگونه دیده می شود؟
متخصصین مربوطه با بررسی اندازه فضای روشن و شفاف در بافت پشت گردن، بیماری را در جنین تشخیص می دهد.
نوزاد مبتلا به ناهنجاری مادرزادی، معمولا مایع تجمع یافته ای در ناحیه پشت گردن خود در طول سه ماه اول بارداری دارد و این فضای روشن، بزرگتر از میزان جنین های سالم و طبیعی می باشد.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟
در این سونوگرافی، مادر روی تحت دراز می کشد و متخصص مربوطه، حسگر را به ماده ژلاتینی آغشته می کند و بر روی شکم مادر قرار می دهد.
در حین انجام این سونوگرافی، مادر می تواند جنین خود را بر روی مانیتوری که روبرویش قرار دارد، مشاهده کند.
در این سونوگرافی سونولوژیست اندازه طول جنین، دور سر، طول ران پا ،ضربان قلب و NT را اندازه گیری می کند. هم چنین شما قادر به مشاهده ستون فقرات، دست ها و پاها خواهید بود.
در سونوگرافی NT بررسی ناهنجاری های اصلی انجام نمی شود ولی بدین منظور غربالگری سه ماهه دوم بین ۱۸ الی ۲۲ هفتگی توصیه می شود. البته با توجه به اینکه سقط درمانی طبق تعاریف پزشکی قانونی قبل از ولوج روح در بدن می باشد( ۴ ماه یا ۱۹ هفته و یا حداکثر ۱۳۵ روز بعد از LMP می باشد ) بهتر است سونوگرافی آنورمالی اسکن در هفته ۱۶ تا ۱۸ انجام شود تا در صورت وجود ناهنجاری بتوان اقدامات قانونی را انجام داد .
یکی از مزیت های ویژه این آزمایش، غیر تهاجمی بودن آن می باشد که هیچ گونه خطری، مادر و جنین را تهدید نمی کند.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

سونوگرافی NTچه موقع باید انجام شود؟
سونوگرافی
ان تی باید بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام بگیرد، زیرا در محدوده
همین سن بارداری، مایع پشت گردن جنین، شفاف و قابل بررسی است.
سونوگرافی NT باید بین هفته یازدهم تا سیزدهم و شش روز انجام شود.
قبل
از ۱۱ هفتگی انجام این سونوگرافی امکان پذیر نیست، زیرا جنین بسیار کوچک
است و بعد از هفته چهاردهم نیز مایع شفاف پشت گردن جنین، از بین می رود.

دقت NT چقدر است؟
 به مادران باردار توصیه می شود که برای انجام سونوگرافی ان تی، حتما بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری به پزشک مراجعه کنند.
انجام این سونوگرافی به همراه آزمایش خون که برای بررسی بیشتر ناهنجاری های جنین انجام می گیرد، ارزشمند است.
دقت سونوگرافی، به تنهایی در تشخیص ناهنجاری های جنین حدود ۷۵ درصد می باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آنها به ۸۵ درصد می رسد .
انجام سونوگرافی NT و آزمایش خون ناهنجاری های ژنتیکی با هم، قابلیت تشخیصی دارند و به عنوان تست های غربالگری سه ماه اول بارداری به حساب می آیند.
 لازم به ذکر است که دقت سونوگرافی، به تنهایی در تشخیص ناهنجاری های جنین حدود ۷۵ درصد می باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آنها به ۸۵ درصد می رسد.
همانطور که می دانید در آزمایش های پزشکی همیشه درصد خطایی برای اشتباهات قرار می دهند.
 در طی آزمایش خونی که از مادر می گیرند، سطح هورمون های بدن مادر اندازه گیری می شود و احتمال ابتلای جنین به ناهنجاری های ژنتیکی مثل سندروم داون و تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ را بررسی می کنند.
در طی تست های غربالگری سه ماهه اول بارداری، وجود و یا عدم بیماری هایی مانند تریزومی ۱۸ و تریزومی ۲۱ (سندروم داون) و تریزومی ۱۳ بررسی می شود، یعنی کروموزوم های شماره ۱۳ و ۱۸ و ۲۱ جنین را از جهت سه تایی بودن که نوعی ناهنجاری است، بررسی می کنند.
همانطور که می دانید تعداد کروموزم های انسان در هر سلول (غیر جنسی) ۲۳ جفت، یعنی ۴۶ عدد است.

اندازه ی طبیعی NT چه مقداری است؟
مقدار NT تا ۲میلی متر در ۱۱ هفتگی و هم چنین ۲٫۸ میلی متر تا ۱۳ هفته و ۶ روز طبیعی است.
هر چند در جنین های با سندروم داون مقدار این مایع افزایش پیدا میکند ولی افزایش مقدار NT لزوما دلیلی بر وجود مشکل نیست.
لازوم است بدانید از هر ۱۰ جنین که اندازه NT آنها بین ۲٫۵ الی ۳٫۵ است، ۹ جنین فاقد سندروم داون هستند.

چرا تست های غربالگری مثبت کاذب دارند؟
از خصوصیات ذاتی تست های غربالگری داشتن مثبت و منفی کاذب است. مثبت کاذب به معنی آن است که تست غربالگری مثبت است ولی جنین مشکلی ندارد و منفی کاذب یعنی آنکه تست غربالگری منفی است ولی جنین مشکل دارد. میزان مثبت کاذب در تست های غربالگری ۵ درصد می باشد، یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۹۵ نفر جزء گروه کم خطر قرار می گیرند و ۵ نفر در گروه پر خطر قرار گرفته و نیازمند انجام تست های تشخیصی (آمنیوسنتز) هستند.

 آزمایش های غربالگری سندرم داون (مونگولیسم) در کدام هفته بارداری قابل انجام است؟
کلاً این تست ها در سه پروتکل قابل انجام است:
۱- سه ماهه اول، از ابتدای هفته ۱۱  تا انتهای هفته ۱۳ حاملگی
۲- سه ماهه دوم، از ابتدای هفته ۱۴ تا انتهای هفته ۲۲ حاملگی
۳- ترکیبی، هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم انجام می شود.
قدرت تشخیص سندرم داون در سه ماهه اول ۸۵درصد (یعنی از هر ۱۰۰ مورد سندرم داون ۸۵ مورد قابل تشخیص است)، سه ماهه دوم ۸۰درصد و در تست های  ترکیبی ۹۵درصد است.
ضمنا”۵۰  درصد بچه هایی که مبتلا به سندرم داون هستند در خانواده ای به دنیا می‌آیند که هیچ گونه سابقه ای از سندرم داون در خانواده هایشان وجود ندارد.

ریسک سندروم داون چگونه محاسبه می شود؟
برای اندازه گیری ریسک داشتن سندروم داون، سن مادر و روز و هفته ی بارداری و هم چنین میزان NT در یک الگوریتم به خصوص قرار گرفته و این ریسک محاسبه می گردد.
مربی مامایی مرکز آموزش بهورزی  اضافه کرد: 
سونوگرافى NT در موارد دیگری نیز کاربرد دارد که عیارتند از:
۱- زنده بودن جنین را تأیید مى‏کند.
۲- سن باردارى را تأیید مى‏کند.
۳- باردارى‏ هاى دوقلو را تشخیص مى‏ دهد.
۴- آن دسته از اختلالات هنگام تولد را که در این سن باردارى قابل تشخیص هستند، بررسى مى‏کند.
و در مورد انجام آزمایش خون گفت: در آزمایش خون مادر سطح دو ماده که معمولاً در خون تمامى زنان باردار یافت مى‏شود مورد اندازه‏گیرى قرار مى‏گیرد: PAPP-A، و بتا   HCG آزاد .
در باردارى‏هاى توأم با ابتلاء جنین به سندرم داون مقدار دو مادة مزبور تمایل به خروج از مقادیر مورد انتظار را نشان مى‏دهد.
شکرالهی در پایان گفت: بعضی از مراجعین تمایل به انجام این غربالگری ها را دارند ولی به دلیل مشکلات مادی قادر به پرداخت هزینه های آن نمی باشند . امید است مسئولین در مورد در دسترس بودن رایگان این خدمات همکاری لازم را انجام دهند.

خانواده

منبع ؛ سایت نی نی بان

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

چرا همسرتان رابطه جنسی را پس می زند؟

ماهنامه سپیده دانایی – راحله فلاح*: برای بسیاری از همسران، اوایل ازدواج یک دوران رویایی …

دیدگاهتان را بنویسید